روز پنجم اسفند در تقویم‌ها روز بزرگداشت دانشمند بزرگ ایرانی "خواجه نصرالدین طوسی " و "روز مهندسی" اعلام شده است در قدیم مهندس به شخصی اطلاق می شده  که به علم هندسه آگاهی می داشت.

اما مهندس در حال حاضر یعنی "به کار بردن علوم و فنون به منظور طراحی و یا توسعه ساختارها، دستگاه‌ها، ماشین الات یا فرآیندهای تولید یا کار کردن با آن‌ها و به کار بردن آن‌ها به صورت تنها یا در ترکیب با وسایل دیگر و یا ساختن و به کار انداختن آن‌ها از طریق درک کامل ساختمان آن‌ها و یا به منظور پیش‌بینی کردن رفتار آن‌ها تحت شرایط و موقعیت‌های ویژه و معین.

اگر فضیلت دانشمندان کشف و تدوین قانونمندی های جهانِ محیط بر انسان و جوامع انسانی است ، منزلت و وظیفه مهندسان به کار گرفتن این قانونمندی ها برای تغییر و بهبود شرایط زیست و کار انسان ها و تلاش مستمر برای حل مشکلات جوامع انسانیست و این تلاش است که حرکت جوامع انسانی را بسوی تعالی میسر می سازد. 

 

با تقدیم احترام و تبریک این روز به همه اساتید، دوستان و بزرگوارنی که خود را کارگزار امین و مورد اعتماد مردم می دانند و از منافع آنان چون مردمک چشم مراقبت و در هیچ شرایطی ازموازین شرف ، منزلت انسانی و اخلاق حرفه ای عدول نمی کنند و منافع جمع را بر منافع فردی خود مقدم نمی دارند. 

 

 

معمار و مهندس همان است که از عشق بنا ساخت باقی همه طراحی غفلت بود و هندسه ی درد

وخودمونی با مهندسهای کنونی!!!  

چهار تا مهندس ... برق ... مکانیک ... شیمی ... و کامپیوتر با یه ماشین در حال مسافرت بودن که یهو ماشین خراب میشه ... خاموش میکنه ... و دیگه هر چی استارت میزنن ... روشن نمیشه ... میگن آخه یعنی چی شده ؟! ... چی شده !؟ مهندس برقه میگه : احتمالاً مشکل از مدارها و اتصالات و سیم کشی هاشه ... یکی از اینا یه ایرادی پیدا کرده  ... مهندس مکانیکه میگه : نه بابا ... مشکل از میل لنگ یا پیستوناشه که بخاطر کار زیاد انحراف پیدا کرده مهندس شیمیه میگه : نه ... ایراد از روغن موتوره ... سر وقت عوض نشده ... اون حالت روان کنندگیشو از دست داده  در اینجا می بینن مهندس کامپیوتره ساکته و هیچ چی نمیگه ... بهش میگن : تو چی میگی ؟ ... مشکل از کجاست ؟ ... چیکارش کنیم درست شه ؟ مهندس کامپیوتره یه فکری می کنه و میگه : نمیدونم ... ولی به نظرم پیاده شیم ... سوار شیم ... شاید درست بشه!!!

 

[ ٦ اسفند ۱۳۸٩ ] [ ۱۱:٢٩ ‎ق.ظ ] [ محسن ناهید ]