همه ما مقصریم!

ماجرای سوء استفاده مالی اخیر موسوم به اختلاس 3 هزار میلیارد تومانی که در تاریخ کشورمان بی نظیر بوده است ، توجه رسانه ها و مردم را به خود جلب کرده و تقریبا تبدیل به مساله ای شده که از محافل خانوادگی گرفته تا پیامک های تلفن همراه و از صف نانوایی گرفته تا درون تاکسی و روزنامه ها و محافل سیاسی و رسانه ای و...درباره آن بحث ها می شود.

نکته این پرونده در این است که با وجودی که پیش از این نیز پرونده های مشابهی وجود داشت اما رقم پرونده اخیر حتی بسیار بیش از بودجه برخی کشورهاست که توسط چند مدیر متخلف دولتی و غیر دولتی به انجام رسیده است.

جدای از بحث بر سر ماهیت و چند و چون این پرونده ، باید هر شهروند ایرانی و مسئولان کشور و هر کسی که عنوان ایرانی دارد ، از خود این سوال را بپرسد که چرا چنین پرونده ای بزرگ و کم سابقه در تاریخ سوء استفاده های مالی (حتی در جهان ) در کشور ما به وقوع پیوسته است ؟

پاسخ درست و منطقی به این سوال می تواند مسیر درست را روشن تر کرده و از تکرار حوادثی مشابه در آینده جلوگیری کند .

اینکه چرا چنین رقم های نجومی در کشور ما مورد سوء استفاده قرار می گیرد در حالی که در بسیاری از کشورهای غربی که ما از آنها به خاطر بی دینی ،مرگ اخلاق ، اباحه گری ، رواج بی بندوباری اخلاقی و... انتقاد می کنیم چنین دزدی هایی حتی به خواب مدیران دولتی هم نمی آید ، خود جای سوال جدی دارد!؟
به گمان راقم این سطور تک تک ما شهروندان ایرانی در نگاهی کلان و تک تک مسئولان و مدیران دولتی در نگاهی دقیق تر به موضوع ، در این افتضاح مالی بزرگ سهیم هستیم .

از پدر یا مادر یا بزرگی که به نوجوان خود می آموزد که درس بخواند سپس در جایی مدیر شود  " و در سریع ترین زمان ممکن پولدار شود " تا مسؤولی که به خاطر انتقادهای رکن چهارم دموکراسی (رسانه ها) از خود یا مدیران تحت نظارتش عرصه را بر رسانه تنگ می کند و به قول معروف " در آن را تخته می کند " تا مردم عادی که در برابر شنیدن خبر چنین دزدی هایی می گوید :‌‌" نوش جونش! تونست و خورد " و... همه و همه در قبال یک چنین پرونده ای مسئول هستیم.

اگر نگاهی دقیق تر به رواج گسترده فساد اداری و مالی در کشور خود داشته باشیم می توانیم از رگه عوامل فرهنگی و تاریخی تا ساختار اقتصادی و اداری کشور و بسیاری از دلایل خرد و کلان دیگر را در به وجود آمدن چنین فجایعی دخیل بدانیم.

شکاف دیرپا و تاریخی ملت – دولت و احساس جدایی بین این دو واحد، خود می تواند زمینه ای برای رشد چنین سوء استفاده هایی باشد ؛ از سوی دیگر وقتی این شکاف در سده های متوالی ادامه می یابد و نسل در نسل در باورهای خانواده های ایرانی این مساله رسوخ می کند که دولت و حاکمیت واحدی جدا از مردم و البته زورگوست ، طبیعتا وقتی شخصی که چنین می اندیشد، وقتی وارد دستگاه دولتی می شود و در ساختار مدیریتی آن جایگاهی می یابد ، این احساس افتراق را با خود به درون سیستم می برد و باقی ماجرا ...!

باید از جامعه شناسان مدد خواست تا تبیین درستی از دلایل رشد نوعی " فرد گرایی منفی " در طی سال های گذشته در جامعه ایرانی و راه های مقابله و اصلاح آن به دست دهند.

به هر جهت باید بر این نکته توجه داشته باشیم که " همه ما مسئولیم " و نمی توانیم خود را مبرا از مسئولیت بدانیم ؛ وقتی در مقابل فرزند خود در برابر شنیدن خبرهایی درباره اختلاس یا دزدی این و آن می گوییم " نوش جونش عرضه داشت " ، طبیعتا باید این انتظار را هم داشته باشیم که اموال مان به غارت چند مدیر فاسد دولتی و غیر دولتی برود .

مسئولان نیز باید توجه کنند که رقم این دزدی کلان از اموال مردم بسیار بسیار فراتر از حد انتظار بوده و باید چراغ های هشدار آنها را روشن کرده باشد که " این تذهبون ؟ "

در کشوری که داعیه اخلاق و دین دارد و مدعی استقرار نظامی مبتنی بر ارزش های الهی و آسمانی است نباید چنین مفاسدی بروز کند ، مسئولان باید از خواب بیدار شوند و نگاهی به عملکرد خود بیندازند که قطعا چون نیک بنگرند می توانند خطای خود را پیدا کنند و آن را اصلاح نمایند.

مسئولان باید توجه داشته باشند که تقویت نظارت عمومی  و ترویج فرهنگ نظارت پذیری در بین مردم و مسئولان دولتی از راه های مختلفی میسر می شود که یکی از مهم ترین آنها آزادی رسانه ها و احزاب و نهادهای مردم نهاد و تشکل ها و ... برای نقد های صریح و بی رحمانه از مسئولان و مدیران است و نقد و نظارت رسانه ها و گروه های مختلف مردمی بر حکومت و مدیران دولتی از این جهت همچون " تابیدن نور خورشید بر تاریکخانه قدرت " است که نتیجه تابش مداوم و مستمر خورشید دور شدن و مرگ انگل ها و میکروب ها است ؛ آیا این طور نیست؟

ما برای زدودن میکروب ها از روی لباس هایمان آنها را ساعت ها در مقابل نور خورشید پهن می کنیم ؛ آیا جامعه ای که در آن زندگی می کنیم و فرزندان خود را رشد می دهیم تا در آینده آنها را به عنوان شهروندانی مسئول به جریان رود جامعه بسپاریم ، آن قدر ارزش ندارد که برای پاکی و تمیزی آن اقدام کنیم و پیرایه های زاید و مضر آن را لااقل به خاطر مهیا کردن بستری مناسب تر برای زندگی آینده فرزندانمان ، بزداییم؟!

 

/ 2 نظر / 28 بازدید
نرگس محمدی

سلام..... فردا 16 آذر روز جهانیه کودکه.....تبریک میگم به دوست گل خودم... یه وقت ناراحت نشید...... چون هنوزم کودک درونمون فعاله پس این روز باید به خودمون و کودک درونمون تبریک بگیم... شاد وسربلند باشید....