روز مهندس

روز پنجم اسفند در تقویم‌ها روز بزرگداشت دانشمند بزرگ ایرانی "خواجه نصرالدین طوسی " و "روز مهندسی" اعلام شده استدر قدیم مهندس به شخصی اطلاق می شده  که به علم هندسه آگاهی می داشت.

اما مهندس در حال حاضر یعنی "به کار بردن علوم و فنون به منظور طراحی و یا توسعه ساختارها، دستگاه‌ها، ماشین الات یا فرآیندهای تولید یا کار کردن با آن‌ها و به کار بردن آن‌ها به صورت تنها یا در ترکیب با وسایل دیگر و یا ساختن و به کار انداختن آن‌ها از طریق درک کامل ساختمان آن‌ها و یا به منظور پیش‌بینی کردن رفتار آن‌ها تحت شرایط و موقعیت‌های ویژه و معین.

اگر فضیلت دانشمندان کشف و تدوین قانونمندی های جهانِ محیط بر انسان و جوامع انسانی است ، منزلت و وظیفه مهندسان به کار گرفتن این قانونمندیها برای تغییر و بهبود شرایط زیست و کار انسان ها و تلاش مستمر برای حل مشکلات جوامع انسانیست و این تلاش است که حرکت جوامع انسانی را بسوی تعالی میسر می سازد. 

 

با تقدیم احترام و تبریک این روز به همه اساتید، دوستان و بزرگوارنی که خود را کارگزار امین و مورد اعتماد مردم می دانند و از منافع آنان چون مردمک چشم مراقبت و در هیچ شرایطی ازموازین شرف ، منزلت انسانی و اخلاق حرفه ای عدول نمی کنند و منافع جمع را بر منافع فردی خود مقدم نمی دارند. 

 

 

معمار و مهندس همان است که از عشق بنا ساخت باقی همه طراحی غفلت بود و هندسه ی درد

وخودمونی با مهندسهای کنونی!!!  

چهار تا مهندس ... برق ... مکانیک ... شیمی ... و کامپیوتر با یه ماشین در حال مسافرت بودن که یهو ماشین خراب میشه ... خاموش میکنه ...و دیگه هر چی استارت میزنن ... روشن نمیشه ... میگن آخه یعنی چی شده ؟! ... چی شده !؟مهندس برقه میگه : احتمالاً مشکل از مدارها و اتصالات و سیم کشی هاشه ... یکی از اینا یه ایرادی پیدا کرده  ... مهندس مکانیکه میگه : نه بابا ... مشکل از میل لنگ یا پیستوناشه که بخاطر کار زیاد انحراف پیدا کردهمهندس شیمیه میگه : نه ... ایراد از روغن موتوره ... سر وقت عوض نشده ... اون حالت روان کنندگیشو از دست داده  در اینجا می بینن مهندس کامپیوتره ساکته و هیچ چی نمیگه ... بهش میگن : تو چی میگی ؟ ... مشکل از کجاست ؟ ... چیکارش کنیم درست شه ؟مهندس کامپیوتره یه فکری می کنه و میگه : نمیدونم ... ولی به نظرم پیاده شیم ... سوار شیم ... شاید درست بشه!!!

 

/ 4 نظر / 16 بازدید
مهدیه پوریادگار

سلام اول روز مهندس بر شما مهندس با اخلاق مبارک...آرزو می کنم سالیان سال با ذهن زیباتون به مردم خدمت صادقانه کنید... و دوم طنزتونم خیلی با نمک بود...لبخند رو به لب ما نشوند[لبخند][گل]

وحیدبهروز

[نگران]روزتون مبارک داداش[پلک][دست] شما که به وبلاگم نمیایی

وفامهر

سلام چقدر این جا تغییر کرده این تغییر مبارک

مهدی طاها

سلام روز مهندس بهانه ای بیش نیست تا درباره ی این نقش پر اهمیت و مقدس بیشتر بیاندیشیم و فراتر از روزمررگی ها به ارزیابی عملکرد خود بپردازیم. خوشحالم که در کنار دوست و همکار گرانقدری چون شما که علاه بر حضور فعال در عرصه طراحی و معماری از صاحبان اندیشه و قلم در عرصه اطلاع رساني نیز هستید از تجربیات و ذهن کوشا شما بهره میبریم به امید موفقیت های بیشتر شما...