جوانمردی

ورود دلال ها به بازی های خیر خواهانه؛

هنرمندانی که برای خیر خواهی، بازی های خیر خواهانه را با سودجویان تقسیم می کنند

 نام غلامرضا تختی به عنوان احیاکننده مکتب جوانمردی و پهلوانی در میان ایرانی‌ها پرآوازه و جاودانه است، تختی زمانی تختی شد که پهلوانی را به قهرمانی ترجیح داد و مدال های قهرمانی خود را در رنای مردانگی اش طلایی کرد.

هر چند پهلوانی ریشه در آیین و فرهنگ این مرز و بوم دارد، اما به یاد داریم زمانی را که یورگن کلینزمن بازیکن پرآوازه تیم ملی فوتبال آلمان پس از قهرمانی این تیم در جام جهانی 1990 به کمک مردم زلزله زده منجیل رودبار شتافت و نشان داد که پهلوانی متعلق به رنگ و قوم و ملیت و فردی خاص نیست بلکه ریشه در انسانیت انسان دارد .

چند سالی است که ستارگان فوتبال و هنرمندان در نقاط مختلف دنیا با برگزاری دیدار هایی دوستانه، در راه خیر خواهی گام بر می دارند که نمونه بارز آن دیدار فوتبال یاران زین الدین زیدان ستاره سابق فوتبال فرانسه با یاران رونالدو ستاره سال های نه چندان دور فوتبال برزیل است که از سال 2003 در مناطق مختلف جهان با حضور بزرگان عرصه ورزش و هنر برگزار می شود.

یکی از نکات ویژه این بازی ها علاوه بر کمک های معنوی، کمک های مالی خود ستارگان فوتبال و هنرمندان سنمای جهان در این بازی هاست که برای امور در نظر گرفته شده صرف می شود که حتی به نوعی تبلیغ و تشویق فوتبال دوستان و علاقه مندان به هنر را برای تدارک چنین برنامه هایی با در آمدزایی کافی برای امر در نظر گرفته شده به همراه دارد.

اما سبک و سیاق برگزاری این دیدارها در کشورمان از تشکیل تیم هنرمندان و نخستین بازی این تیم در ورزشگاه تختی تهران با تیم پرسپولس آغاز شد که بعد ها تیم های ورزشی مختلفی برگرفته از هنرمندان تا پیشکسوتان در امر خیر خواهی در نقاط مختلف کشور بازی های دوستانه ای را ترتیب دادند.

متاسفانه همزمان با ورود دلال ها به فوتبال کشور ، بازی های خیر خواهانه نیز دستخوش حضور دلال ها شده است .

در تیرماه سال جاری علی مخنگی، کشتی‌گیر نوجوان مشهدی در حین تمرین در سالن، دچار عارضه نخاعی شده بود که به همین بهانه یک دیدار دوستانه بین تیم فوتسال هنرمندان که از بازیگران نام آشنای سینما و تلویزیون هم بهره می برد با تیم فوتسال علم و ادب در مشهد برگزار شد .

عموی این ورزشکار آسیب دیده پس از گذشت دو ماه از این بازی حرف‌های جالبی دارد. که طبق گفته‌های وی، دیدار خیریه‌ تیم‌های فوتسال هنرمندان و علم و ادب سایپا که با هدف کمک به این ورزشکار آسیب دیده برگزار شد،60میلیون تومان عایدی داشته که فقط 2میلیون تومان، آن هم از محل فروش بلیت بازی نصیب خانواده علی شده است.

وی در این رابطه به یکی از روزنامه های محلی مشهد  گفت: وقتی پیگیر این مسئله بودم، متوجه شدم که هر کدام از هنرمندانی که برای این بازی به مشهد آمده بودند، 8میلیون تومان پول گرفته‌اند و ما بقی این پول تا 2میلیون تومان هم صرف هزینه‌های جانبی شده است. وی افزود: این 2میلیون تومان هم پول بلیت‌های فروخته شده برای تماشای بازی بود.

شاید تاسف بار ترین نکته از موضوع مطرح شده در گفته های خانواده این ورزشکار آسیب دیده ، دریافت وجه قابل توجه هنرمندان برای انجام این دیدار خیر خواهانه بود که طمع ثروت و پول رنگ نوع دوستی و خیرخواهی را از چهره هایی که به واسطه همین علی مخنکی ها به شهرت رسیده اند زدوده است. کسانی که در ظاهر با استفاده از تبلیغات رسانه ای متاسفانه نقاب جوانمردی و فتوت را بر چهره خود می زنند اما در باطن به دنبال اهداف سودجویانه خود هستند، حتی اگر نوجوانی بر روی تخت های بیمارستان چشم انتظار کمک مالی و معنوی دیگران باشد.

در این میان دلال ها که به تازگی با ورود به ورزش و به خصوص فوتبال برای خود منبع درآمدی ایجاد کرده اند نیز با قدرت و نفوذ و استفاده از چهره های شاخص هنری و ورزشی به بهانه خیر خواهی پول های کلانی را به جیب می زنند غافل از اینکه بازی برگزار شده یک بازی خیر خواهانه است نه سود جویانه؟!

نقش حامیان مالی و اسپانسر های این گونه بازی ها هم در این قضیه کم از هنرمندان سودجو و دلال ها نیست ، اسپانسرهایی که تنها هدفشان از برگزاری این گونه بازی ها تبلیغ است، کسانی که در بازی برگزار شده برای کمک به علی مخنکی با پلاکاردهای تبلیغاتی تمام تمرکزشان بر روی دوربین ها تلویزیونی و عکاسی رسانه های مختلف بود تا با استفاده از نام بازی خیر خواهانه برای خود تبلیغات مناسبی به پا کنند.

یکی از نکات مهمی که در این بازی ها توسط سه گروه دلال ها ، هنرمندان سودجو و اسپانسر ها به فراموشی سپرده می شود نیت و هدف اصلی برگزاری بازیست ، که با توجه به گفته خانواده این ورزشکار آسیب دیده از  60 میلیون تومان هزینه شده برای این بازی تنها 2 میلیون تومان عاید ورزشکار آسیب دیده شده است.

اما در ادامه برگزاری دیدار های خیر خواهانه و این بار برای کمک به نونا پسانین دومیدانی کار دختر خراسانی که در جریان سقوط درب ورزشگاه آزادی دچار آسیب نخاعی شد، فردا دو تیم سیاه جامگان خراسان رضوی با حضور خداداد عزیزی و رسانه ورزش تهران با حضور عادل فردوسی پور تهیه کننده و مجری برنامه نود به مصاف هم می روند تا شاید عواید حاصل از آن به این دختر آسیب دیده که در حال حاضر در آلمان با هزینه های بسیار زیاد،  تحت درمان می باشد اختصاص یابد.

نیت و هدف برگزاری چنین دیداری قابل تقدیر است زیرا روح جوانمردی و فتوت را ترویج می دهد اما امیدواریم این بازی به مانند بازی خیرخواهانه برای علی مخنکی منبع درآمدی برای سودجویان نباشد.

حضور عادل فردوسی پور در این دیدار که مدت زمان کوتاهی از بحث حاشیه ای او در خصوص دلال ها در برنامه نود می گذرد مطمئنا تماشاگران و هواداران بسیاری را به ورزشگاه تختی مشهد می کشاند ، امیدواریم فروسی پوری که به صراحت و قاطعیت از بحث حضور دلال ها در فوتبال ایران پرده برداشت این بار خود با نیت خیرخواهانه، هدف سودجویان نشود و بداند که حضور خیرخواهانه او می تواند حداقل از لحاظ معنوی کمک شایانی به نونا پسانین وعلی مخنکی نماید .

/ 9 نظر / 23 بازدید
رضا سالار

محسن جان...کمپین (بازی خیر خواهانه بدون چشم داشت )رو راه میندازیم.شک نکن!

فرهاد کریمی

سلام وایی که چه اتفاقاتی عجیبی می افته انگار انسانیت کاملا از بین رفته آخه مگه میشه برای کمک به دیگران هم دنبال منفعت مالی بود خدا عاقبت همه رو ختم بخیر کنه

پویا حسین خانی

سلام نمیدونم باید چی بگم جز تاسف خوردن ... امیدورام این دو عزیز هر جه زودتر سلامتی کاملشون رو به دست بیارن و رسانه های ما هم از تبلیغ بی خود برای این هنرمندان بی هنر خودداری کنند

حسن قاسم زاده

سلام محسن جان؛ واقعا مایه تاسفه.البته همکارای ما هم می تونن به این سوژه بپردازن...

افشین موحد

سلام واقعا مایه تاسفه بازی علم و ادب و هنرمندا رو سرچ کردم این هنرمندا کامبیز دیرباز و سام درخشانی و پژمان بازغی و رضا یزدانیو حمید آقایی و هستن... خدا هدایتشون کنه

مولایی

سلام فردوسی پور خیلی زرنگ تر از این حرف هاست که بخواد تو دسیسه دلال ها گیر کنه تکلیف بازیگرایی که این دوستمون آقای موحد گفتن از همون اول مشخصه شما خبرنگارا چرا میانه روی می کنید اگه می دونید این هنرمندا و دلال ها کیا هستن چرا به مردم معرفی نمی کنید چرا کاراگاه بازی در میارید؟

نرگس محمدی

سلام...... اگه قرار بود که من فقط بنویسم و عمل نکنم این بی اثره.... به نظر من یه روان شنسان باید به حرفهایی که میزنه عمل کنه.... من همیشه وهمیشه سعی میکنم در زندگیم به این دسته از مطالب روان شناسی و موفقیت عمل کنم.... و همیشه سرلوحه زندگیم را امید و مثبت اندیشی و شادکامی قرار دادم...همیشه پر انرژی هستم وهمیشه سعی میکنم حتی اگر حالم هم خوب نیست میگویم خوبم.. عالیم.... به شما هم توصیه میکنم به زندگی خوشبین باشید و مثبت اندیش... و اینکه چقدر به این جملات معتقدم : باید گفت همه این مطالب براساس اصول روان نشناسی است... و به نوعی از نظر علمی هم درسته.... فقط اینکه نیومدم به صورت درس گونه توضیح بدم.... با زیبان ساده و به صورت داستا وار و یا متن های کوتاه وخواندنی روانشناسی را به دوستانم یاد دادم.... اینکه چقدر موفق بودم به نظر خوانندگان بستگی دارد. و نکته اخر اینکه هدف من فقط و فقط خدمت به هموطنانم است وشعار من این است که : اگر بتوانم حتی با گفتن جمله ای کلمه ای دید مردم را نسبت به زندگی عوض کنم وتغییرات اساسی در روند زندگیشان ایجاد کنم کار بزرگی انجام داده ام...... ببخشید کمی طولانی شد......[خجالت][گل]

شیوا

از طریق وبلاگ آقای محمدی با وبلاگ شما آشنا شدم... بسیار زیبا می نویسید ...