اصحاب قلم

... و این ابتدای راه است
وقوع یک رویداد، رویدادی که از آن نمی‌توان به آسانی گذشت، نام آن را خبر گذاشتن، در کوچه پس کوچه‌های آن همپای همه بروبچه‌های تحریریه دویدن، تا به سرانجام رساندن یک پیام برای راپورت دادن و گاهی از شدت هیجان و شوک لغزیدن و اندکی هم به کاهدان زدن، خسته از یک روز اضطراب و فشار روانی و مسئولیتی که دو دستی یقه ‌ات را همواره برای یادآوری چسبیده است!

گاهی احساساتی شدن و چشم به روی همه چیز بستن و خود را مصلح جامعه دانستن و با تمام وجود نوشتن و گاه مغرور و سرمست از تأثیر نوشته‌ات که گره‌ای باز کرده، در پوست خود نگنجیدن!


به دنبال جرعه‌ای آرامش بودن، تکاپو برای اثبات حقانیت و تقلا برای تأمین امنیت تا برای شاید دوباره ماندن، و ترس شبانگاهی از بایدها و نبایدهای یک مقاله، مصاحبه، گزارش و ... و خواب‌آلود ماندن، بازتاب یک مطلب چاپ شده‌ات در رسانه‌های خودی و غیرخودی و هر کسی از ظن خود یارت شدن!
... و این ابتدای راه است. راهی که به ظاهر هموار است و شغلی است پرطمطراق. راهی که تا به انتهای آن نرسی نمی‌توانی شرایط مقصد را درک کنی و یا اصلاً از آن تصوری داشته باشی.

به انتها که برسی باید منتظر باشی، منتظر لبخند آن‌ها که تو را برای رسیدن به انتها تشویق کردند و یا پوزخند آن‌ها که برای رسیدن به هدفشان برایت دامی پهن کرده‌اند و تو به جای رسیدن به مقصد، به مقصد آن‌ها رسیده‌ای و یا منتظر عتاب و خطاب‌ها باشی که این سخت‌ترین خوان این حکایت است.
و این ابتدای راه است، پر از سربالایی و سرازیری و جاده‌‌های پر چاله و تله و در عین حال وسوسه،‌ و پرسشی که ذهن تو را به خود مشغول کرده است؛ آیا این جماعتی که در این جاده‌اند فقط به فکر تکه‌ای نانند یا «ن والقلم و ما یسطرون» تابلویی است که همواره پیش رویشان است؟

وتو ای همکار گرامی دیروز تیتر اول روزنامهه خبرگزاری ها و... حق تو بود که خاکریز نداری و روبه‌روی حادثه قد کشیده‌ای. تیتر اول روزنامه حق خود توست که حرف حسابی می‌زنی و به جای جواب فقط جوابیه نصیب تو می‌شود که باید طبق قوانین مطبوعات در همان صفحه و همان حروف چاپ کنی.

این روز روز گلایه نیست، باید لبخند بزنیم و به هم صندلی تعارف کنیم. باید تبریک گفتن به همدیگر را هم یاد بگیریم. باید قبول کنیم «نوبت عاشقی» به ما هم می‌رسد.

/ 11 نظر / 4 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدیه پوریادگار

سلام چقدر خوب توصیف کرده بودید...بخصوص این اضطراب تمام نشدنی...استرسی که اگر نباشد انگار چیزی کم داری....و چاله چوله های آشنای این کار... می گم : من نظرم اینه که توی شغل خبرنگاری بیشتری ها به دنبال عشقشون اومدن تا به دنبال یک لقمه نان ...قبول دارین؟ چون آب و نانی در این حرفه نیست...حتی یک بیمه خشک و خالی که الحمدالله دیگه شامل همه از زنان خانه دار گرفته ....تااااااا کارگران ساختمانی و ...و...اما خبرنگاران؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!!!!!

محمد صالحی زاده

سلام آقا محسن عزیز من هم روز خبرنگار رو خدمت شما تبریک عرض می کنم با زه نوشته ای دلنشین این بار برای قشری از نوع خودت اکث وب های خبرنگاران رو که نگاه می کردم همه یه طوری از وضعیت کنونی انتقاد داشتن که البته حق هم دارن اما این پستتون متفاوت تر از همه اونها بود و نشون دادی که این کار علارقم تمام سختی هاش یه عشق مضاعفی داره[گل]

پوریا فرامرزی

همکار ارجمندم جناب آقای مهندس ناهید بزرگوار دغدغه های خبرنگاری رو باز هم مثل همیشه با قلم روان و گویای به خوبی به بصویر کشیده ای هرچند در این حرفه افتخار همکاری با شما رو ندارم اما خوشحالم که در نظام مهندسی این سعادت نصیبم شده تا از محقق بزرگواری چون شما استفاده کنیم از لطفی که د حقم انجام دادی مجددا تشکر می کنم به امید موفقیت های روز افزون شما این روز رو به شما و همه همکارانتون تبریک عرض می کنم[گل]

پور محمودی

سلام مقلم زیبای قلم این روز تهنیتی می خواهد از برای صاحبانی که قلم را نه برای پول بلکه از سوگند بر آن «ن والقلم و ما یسطرون» استمداد می کنند که بی شک شما محسن عزیز نیز بر منوال دومی می نگارید پس تهنیت باد بر شما این روز گرامی[گل]

وحیدبهروز

سلام سلام ویژه ماه رمضان وبلاگ وحیدبهروز همون اقای معروف دنیای مجازی که خودم باشم با عنایت خداوند و تلاش خودم هر روز در ماه رمضان بروز میشه لذا به تمامی دوستان خوبم باید بگم یک سامانه پاسخگوی انلاین در پایین سمت راست زیر امار گیر که با یاهو مسنجر وبلاگم قرار دادم برای دریافت سوالات شرعی و مسایل اعتقادی به صورت انلاین که به دفتر مراجع محترم تقلید متصل ساعت استفاده از این سیستم از 7صبح تا 24 شب در ضمن برنامه های ویژه دیگه برای ماه رمضان تدارک دیده ام که بزودی اعلام میکنم [گل][گل]

لیلا نادعلی فر

سلام قلمتون خیلی زیباست....[گل] درسته عشق تو خبرنگاری حرف اول و آخر می زنه.

معین الدین

ماه مبارک آمد، اي دوستان بشارت کز سوي دوست ما را هر دم رسد اشارت آمد نويد رحمت، اي دل ز خواب برخيز باشد که باقي عمر، جبران شود خسارت حلول ماه مبارک رمضان، ماه رحمت و برکت و غفران مبارک باد. ملتمس دعای خیر شما ..... [گل]

مجتبی نوریان

سلام،طاعات و عباداتتون مقبول. حال که رفت،دل به فطر و عیدش،خوش باید کرد و سالی دگر اگر عمری باشد. عیدتان میمون و دلتون پر نور باد.التماس دعا.